Komunikacija je ključnega pomena za doseganje ciljev, še posebej, če cenite jasnost, integriteto, odgovornost, učinkovitost, uspešnost ter prijetno in produktivno timsko delo. Na vprašanje, kako pomembna je komunikacija na delovnem mestu, bi lahko najbolje ugotovili, ko ne poteka najbolje. V primerih, ko vodja daje nejasna navodila, lahko to ustvari stres, frustracije in zmedo. Zaposleni nimajo pravih smernic in naredijo napačno nalogo, ob nepravem času ali na napačen način. Posledično se krha zaupanje in ustvarijo se zamere in konflikti. Kako ukrepati? V primeru, da je organizacijska kultura podjetja takšna, da zaposlenim omogoča varno postavljanje vprašanj ali izražanje pomislekov ali ugovorov, se vodje nagovori, naj si vzamejo čas in delovne naloge temeljito pojasnijo. Kadar pa zaposleni ne čutijo varnega okolja, da bi izrazili svoje pomisleke, se bojijo povračilnih ukrepov, nimajo zaupanja v vodje ali podobne situacije, lahko utrpi celoten delovni proces, s tem pa rezultati podjetja. Občutek strahu na delovnem mestu je razumljiv in terja pogovor, ki je lahko težaven. Cilj pogovora je doseči sodelovanje in zaupanje. Nenasilna komunikacija omogoča obvladovati težavne pogovore, reševati konflikte, sprejeti in izražati kritiko, sprejeti in izražati pohvalo ter se soočiti s situacijami ali osebami na delovnem mestu, ki se nam zdijo težavne. Orodja Nenasilne komunikacije nam pomagajo, da zavestno uporabljamo jezik sodelovanja, jasnosti, z izražanjem samozavesti in sočutja. Na ta način lažje pridemo do skupnih rešitev in sodelovanja.
Delavnica je namenjena vsem, ki se v vsakodnevnem delovnem procesu soočate s situacijami ali osebami, ki se vam zdijo težke ali težavne.
Nenasilna komunikacija nam pomaga razviti notranje kapacitete za uresničitev našega potenciala: pristno in sočutno izražanje v vseh okoliščinah, opolnomočeno sodelovanje z drugimi in zaupanje do življenja.
Dr. Marshall Rosenberg, ameriški psiholog, je Nenasilno komunikacijo začel razvijati v 70. letih prejšnjega stoletja kot odgovor na vseživljenjsko raziskovanje, kako konflikte preobraziti v povezanost s seboj, z drugimi in z višjim namenom, ki nas združuje. Do svoje smrti 2015 je delal kot izobraževalec, mediator in mirovnik v kontekstih, ki najbolj potrebujejo sočutje, upanje in človečnost.
Delavnico vodi VESNA KLEMENČIČ, ki se z Nenasilno komunikacijo ukvarja od leta 2014 in je v procesu certifikacije za trenerko Nenasilne komunikacije.
Delavnica bo potekala po urniku: četrtek, 24.6. in petek, 26.6. od 18:00 - 20:00 ter sobota, 27.6. in nedelja, 28.6. od 9:00 - 12:00.
Delavnica bo potekala na aplikaciji Zoom. Povezavo in dodatne informacije glede poteka delavnice dobite ob prijavi.
Cena 10 urne online delavnice je 180,00 EUR. Udeležba je omejena na 20 udeležencev.
Prijave in informacije: eventsinspiro@gmail.com